Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/tanie--loty.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Tanie Loty – Nie ważne jak, byle dolecieć !?

Tanie loty, przeloty, wyloty – BILETY LOTNICZE

Izmir – w dawnej Smyrnie

IzmirDawna nazwa Izmiru brzmiała Smyrna. Z nią kojarzone są wielkie osobistości oraz wydarzenia. Wystarczy wspomnieć, że najznakomitszym obywatelem urodzonym w tym mieście był Homer. Izmir leży na Wybrzeżu Egejskim i jest trzecim co do wielkości miastem Turcji oraz drugim co do ilości przewożonych ładunków i ludzi portem morskim. W Izmirze notuje się wyjątkową dynamikę przyrostu ludności. Skupia życie kulturalne i gospodarcze regionu. Cała metropolia liczy już około 4 miliony meszkańców. W ciągu dwudziestu lat liczba ta została podwojona. Izmir dzieli się na dziesięć okręgów metropolitalnych rozchodzących się koncentrycznie.

Zanim Izmir stał się Izmirem przez wieki należał do Greków, był również częścią Imperium Rzymskiego. Smyrna zajmowała ważne miejsce w historii i kulturze chrześcijaństwa. Została nawet wymieniona w Apokalipsie św. Jana jako jeden z Siedmiu Kościołów.

Władza turecka pojawiła się dosyć późno, bo w XI wieku. W dziejach miasto wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Handlowy charakter zawdzięcza jednak w największym stopniu Otomanom, którzy nadali przywileje licznie przybywającym tutaj kupcom.

Podczas pierwszej wojny światowej, po 3. latach okupacji greckiej miasto zostało odbite przez Turków…na krótko. Po czterech dnaich w Izmirze wybuchł katastrofalnyw skutkach pożar. Centrum doszczętnie spłonęło i zostało odbudowane.

Droga do Izmiru wiedzie przez kilka szlaków. Można dostać się tutaj dzięki liniom lotniczym oferujacym połączenia z Istambułu lub też bezpośrednio z lotnisk w Europie. Polacy niechętnie decydują się na podróże wakacyjne do tej miejscowości. PLL LOT lub Lufthansa oferują połączenia z większych miast z międzylądowaniem w Monachium lub Berlinie. Dla bardziej wytrwałych turystów pozostaje autokar lub pociąg, wiąże się to jednak z wielogodzinną podróżą.

Od 2010 roku istnieje możliwość połączeń czarterowych z tym miastem, jednak jedynie w sezonie letnim.

Odwiedzając Izmir koniecznie należy obejrzeć Wieżę Zegarową z 1901 roku oraz agorę pamiętającą Antyk. Koniecznie należy przespacerować się nadmorskim deptakiem o nazwie Kordon. Jego początek wyznacza plac o nazwie Konak. Pożar miasta i potężne trzęsienie ziemi z 1999 roku sprawiły, że pozostało niewiele zabytków z czasów antyku. Przetrwała jedynie pamięć o nich.

Izmir

Category: Podróże