Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/tanie--loty.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Tanie Loty – Nie ważne jak, byle dolecieć !?

Tanie loty, przeloty, wyloty – BILETY LOTNICZE

Katastrofa samolotu linii lotniczych UTair Aviation

UTair AviationNa początku kwietnia bieżącego roku doszło do katastrofy lotniczej na zachodniej Syberii. Tuż po starcie rozbił się rozbił się samolot pasażerski typu ATR-72 lecący z Tiumenia do Surgutu. W wypadku śmierć poniosło 31 osób, a kolejnych 12 zostało ciężko rannych.

Linia lotnicza UTair Aviation należy do jednej z większych przewoźników w Rosji. Na rynku działa od 2002 roku. Przewoźnik powstał na bazie regionalnej spółki Tiumeńawiatrans, na rynku działała ona od 1991 roku, UTair Aviation został utworzony w wyniku reorganizacji Zarządu Lotnictwa Cywilnego w Tiumeniu. W 2011 roku rosyjskie linie lotnicze przewiozły 4 miliony pasażerów.

Do wypadku doszło o godzinie 5:35, czyli dwie minuty po starcie samolotu z Tiumienia. Wypadek około 1,5 kilometra od portu lotniczego Roszczyno. Według polskiego czasu była godzina 3:35. Tuż po zderzeniu z ziemią wybuch pożar, a maszyna rozpadła się na trzy części. Prawdopodobnie samolot próbował zawrócić na lotnisko i awaryjnie lądować, jednak to się nie udało.

W samolocie były 43 osoby, w tym 39 pasażerów i czterech członków załogi, jeden klient na godzinę przed startem zrezygnował z podróży, co uratowało mu prawdopodobnie życie. Na trasie z Tiumenia do Surgutu najczęściej latali pracownicy Surgutnieftiegazu, jednego z największych koncernów paliwowych w Rosji. To właśnie wśród nich jest najwięcej ofiar śmiertelnych, zginął również członek rady dyrektorów koncernu Nikołaj Miedwiediew.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej uważa, że przyczyną tragedii była albo usterka maszyny ATR albo pilotów, druga wersja jest bardzo prawdopodobna, bowiem wątpliwości co do ich doświadczenia może budzić ich wiek, kapitanem samolotu był 27-letni Siergiej Anicyn, natomiast drugi pilot miał niespełna 23 lata. Biegli śledczy wykluczyli już, by do katastrofy przyczynił się akt terrorystyczny. Pozostał zbadanie czarnych skrzynek przez Międzypaństwowy Komitet Lotniczy MAK w Moskwie. W badaniach udział wezmą eksperci francuskiego producenta maszyny, producenta silników, który był z kanady oraz eksperci z Wielkiej Brytanii, gdzie maszyna była zarejestrowana. Istnieje prawdopodobieństwo, że do katastrofy samolotu linii lotniczych UTair Aviation mogło przyczynić się oblodzenie, bowiem w minionych latach trzy samoloty tego samego typu właśnie z tego powodu uczestniczyły w wypadkach.

Samolot ATR – 72 obsługuje rejsy średniodystansowe, na jego pokładzie podróżować może maszyna od 72 do 74 pasażerów. Jego produkcją zajmuje się włosko-francuska firma ATR, z której taśm zeszło w sumie 408 takich samolotów. Są one używane na trasach regionalnych, w tym przez polski EuroLOT. Samoloty tego typu od 1988 roku do 2 kwietnia uczestniczyły w 14 wypadkach, w których śmierć poniosło łącznie 159 osób. Do pierwszego wypadku doszło w 1994 roku. Katastrofa z drugiego kwietnia jest pierwszym wypadkiem ATR -72 w Rosji. Ta konkretna maszyna pochodziła z 91 roku, ostatni kompleksowy przegląd przeszła w Niemczech w 2010 roku.

UTair Aviation