Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/tanie--loty.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Tanie Loty – Nie ważne jak, byle dolecieć !?

Tanie loty, przeloty, wyloty – BILETY LOTNICZE

Moda na turystykę w Europie Środkowo-Wschodniej

lisbonaPrzez wiele lat na turystycznej mapie Polskich, ale i Europejskich turystów prym wiodły takie kraje jak: Hiszpania, Włochy, Portugalia. Każdego roku przyciągały tłumy gości, którzy dokładali do ich budżetów milionowe kwoty. Jednak nic nie trwa wiecznie, od 3-4 lat spada odsetek zainteresowanych urlopowiczów, swoje kroki dużo chętnie kierują oni w stronę Europy Środkowo-Wschodniej wybierając wakacje w takich państwach jak Węgry, Słowacja, Chorwacja, Łotwa, a nawet Polska.

Z danych Eurostatu (), który każdego roku przygotowuje raport na temat stanu turystyki w Europie, doskonale widać spadek liczby odwiedzin w większości krajów z południa kontynentu. Największy spadek dotknął Portugalię, następnie Włochy, Cypr, Hiszpanię.

Rozsądne ceny kuszą turystów

Z pewnością zastanawiacie się, dlaczego się tak dzieje, powód niestety jest prosty, chodzi o pieniądze. W dobie kryzysu, każdy 2 razy ogląda swoje pieniądze nim zdecyduje się je wydać. A niestety wakacje w Hiszpanii czy Portugalii kosztują nie mało. Sam bilet lotniczy do Lizbony czy Madrytu to koszt powyżej 700 zł odo osoby, nie mówiąc o cenach w szycie sezonu letniego. Do tego dochodzi hotel, za który musimy zapłacić od 50 euro w górę. Kraje ze środka i wchodu Europy są o wiele bardziej przystępne cenowo dla przeciętnego turysty. W tym samym czasie przelot do Rygi czy Budapesztu kosztuje od 279 zł (oferta PLL LOT i Lufthansa).

Takie kraje jak Łotwa, Polska czy Węgry zanotowały w 2013 roku duży wzrost odwiedzin zagranicznych turystów, słupki podniosły się odpowiednio o 11, 9 i 8 procent. Popularność krajów nadbałtyckich w porównaniu ze spadkami w Portugalii czy na Cyprze oznacza spory sukces tych krajów.

Polityka wtyka nos w turystykę

Swój nieodzowny wpływ na turystykę ma także polityka i stan gospodarki poszczególnych państw. Południe Europy od kilku lat boryka się z kryzysem, szczególnie Grecja i Portugalia. Niestety chcą szybko pozyskał spływy do budżetu windują ceny i opodatkowują usługi turystyczne. Zdrożały nie tylko bilety lotnicze, ale także hotele, usługi gastronomiczne, sportowe. Podniesienie podatku VAT do 23 procent spowodowało, że np. golf, z którego słynie Portugalia notuje comiesięczny spadek a szacuje się, że może doprowadzić do upadku nawet 20 procent pól golfowych.

Łotwy, to bardzo piękny, kraj, niestety dość niedoceniany, przez wielu kojarzony z Rosją, natomiast znajdziemy tam wiele elementów architektury, sztuki i kultury zaczerpniętych w krajów skandynawskich. Oprócz kilku perełek, które naprawdę warto zobaczyć, Łotwa jedną dużą przewagę nad krajami południa, jest nią waluta, kurs łotewskiego łata jest słabszy w porównaniu z euro, a to oznacza, że zapłacimy dużo mniej za te same rzeczy, podobnie sytuacja się ma w przypadku Węgier i Polski

lisbona