Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/tanie--loty.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Tanie Loty – Nie ważne jak, byle dolecieć !?

Tanie loty, przeloty, wyloty – BILETY LOTNICZE

New Hampshire – Stan Granitowy

New HampshireNew Hampshire jest stanem w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, swoją nazwą nawiązuje do powiatu znajdującego się na Wyspach Brytyjskich. Sąsiaduje z Massachussets na południu, Vermont i Maine na zachodzie oraz prowincjami kanadyjskimi i Oceanem Atlantyckim na północy i wschodzie. Większość powierzchni stanu jest wyżynno-górzysta. W jego środkowej części znajdują się Góry Białe, które należą do pasma Appalachów. New Hampshire znajduje się w założycielskiej trzynastce i stało się pierwszym post-kolonialnym, suwerennym stanem. W 1788 roku ratyfikowano Konstytucję Stanów Zjednoczonych. Miasto odgrywa bardzo istotną rolę w życu politycznym USA. Co cztery lata odbywają się w nim prawybory na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. Decydują o tym główne amerykańskie siły polityczne. Stolicą stanu jest Concorde, podczas gdy największe miasto to Manchester. Ciekawostką jest brak na terenie stanu podatku od sprzedaży ani dochodów osobistych innych niż odsetki oraz dywidendy. Mottem New Hampshire jest hasło “Live free or die“, a przydomkiem “Granitowy Stan”, co wiąże się z geologią oraz tradycją samowystarczalności stanu.

New HampshireGłównymi atrakcjami New Hampshire są sporty zimowe. Turyści bardzo chętnie wybierają zlokalizowane tutaj hotele i pensjonaty by pojeździć na nartach lub skuterach śnieżnych. Innymi formami rozrywki w letnich miesiącach są wspinaczka i piesze wycieczki. Nad jeziorami bądź morskim brzegiem znajduje sie wiele ośrodków wypoczynkowych – tych bardzo kameralnych oraz większych hoteli. New Hampshire jest miejscem sportów motocyklowych. Odbywa się w nim New Hampshire Motor Speedway i Motorcycle Week. Popularny zlot ma miejsce w Laconia i zazwyczaj jego fani zjeżdżają się w miesiącach letnich. Bardzo malownicza trasa, która wiedzie przez New Hampshire szlak Appalachów i Park Narodowy White Mountain National Forest łączy stany Vermont oraz Maine. Najpiękniejszy fragment prowadzi na Górę Waszyngtona, która liczy ponad 1900 metrów. Kierowcy z jej szczytu mogą podziwiać okoliczne krajobrazy. Z terenów New Hampshire pochodzi wiele znanych osób: senator Daniel Webster, poeta Robert Frost, astronauta Alan Shepard oraz znany pisarz Dan Brown. Jednym z obywateli stanu był również prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin Pierce.

Category: Ciekawe Miejsca