Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/tanie--loty.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36

Tanie Loty – Nie ważne jak, byle dolecieć !?

Tanie loty, przeloty, wyloty – BILETY LOTNICZE

Uzbekistan – w widłach wielkich rzek

uzbekistanAmu-daria i Syr-daria – dwie potężne rzeki wyznaczają położenie na mapie Uzbekistanu. Kraj, w większości równinny od południa graniczy z Jeziorem Aralskim, a nazwy największych miast znalazły miejsce wśród przekazów, legend i literatury. Taszkent, Samarkanda, Buchara, Namagan – to tylko niektóre z nich.

Mimo, iż połączenie ze stolicą Uzbekistanu opiera się o porty węzłowe i wiąże się z koniecznością przesiadki. Można wybierać spośród wielu linii lotniczych. Rejsy zapewniają Aerofłot, Lufthansa, Czech Airlines lub bardziej egzotycznie brzmiące; Ural Airlines, Altyn Air czy Tatarstan Airlines.

Podróż po tym rozległym kraju można ropocząć w Bucharze. Spotkanie z kulturą i architekturą Uzbekistanu rozpoczyna się od zespołu architektonicznego Libi Hauz. Powstałe w XVI i XVII wieku medresa Kukeldasz oraz medresa i meczet Nadir Diwag Beri należą do największych w tej części Azji. Integralną część miasta wyznacza plac Poi-Kalian z charakterystycznym minaretem z XII wieku, meczetem Kalian oraz medresą Miri Arab z XVI wieku. W pobliżu znajdują sie bliźniacze medresy Uług Bega z XV wieku oraz Abdul Aziz Khan z XVII wieku.

W Bucharze znajduje się cytadela Ark – blisko tysiącletnia rezydencja władców miasta, która obecnei pełni funkcje Muzeum Historyczno-Etnograficznego.

W niewielkiej odległości leży Czaszma-Ajub czyli Źródło Hioba oraz Mauzoleum Samanidów z X wieku, które uznaje się za perłe orientu. Godna uwagi jest też medresa Czor Minor dzięki pięknym i barwnym czterem minaretom. Warto też zajrzeć do mauzoleum mędrca Bahatudina Nakshbandiego w Mokhi-Kosa, gdzie modlą się Uzbecy i muzułmanie z ościennych krajów.

W odległym o 120 km mieście Nurata można obejrzeć cudowne źródło, meczet oraz pozostałości fortu Aleksandra Wielkiego.

Wiele czasu należy poświęcić Samarkandrze. Najpiękniejszym zabytkiem w imperium Timura jest pałac Registan i jego trzy medresy: Uług Bega, Szer Dor i Tilla Kori. Kolejnym obiektem jest mauzoelum Gur Emir, meczet Bibi Chanym, nekropolia Shakhi-Zinda oraz bazar Siab.

Ostatnim punktem podróży jest Taszkent. Stolica to jedno z największych miast tej części Azji. Oprócz licznych zabytków znajduje się w nim najwyższa konstrukcja Środkowej Azji, jedyny system metra i największy w byłym Związku Radzieckim plac na którym stał niegdyś 30. metrowy pomnik Lenina.

Miesca które należy koniecznie odwiedzić to mauzoleum szejka Hawendi Tachura z XV wieku, meczet piątkowy Juma, medresa Kukeldesz, pałac księcia Romanowa, Opera i Teatr Baletowy, Muzeum Historii, Muzeum Emira Tamura wraz z najpiękniejszymi w Taszkencie ogrodami, Muzeum Literatury im. Aliszei Nawoi w kórym znajdują się przykłady kaligrafii perskiej oraz przykłady malarstwa miniaturowego oraz Muzeum Sztuk Pięknych Uzbekistanu, gdzie znajduje się pokaźna kolekcja eksponatów z czasów antycznych, a także bogate zbiory sztuki XIX i XX wieku. Ciekawostką jest kolekcja obrazów wypożyczona przez księcia Romanowa z Ermitażu, która nigdy nie została zwrócona.